Czy warto zmiękczać wodę?
17.09.21 r.
Czy warto zmiękczać wodę
Dostęp do jakościowej wody jest prawem każdego człowieka, a więc powinna ona spełniać wszelkie wymogi, żeby nadawać się nie tylko do picia, ale również do eksploatacji przez sprzęty codziennego użytku. Twarda woda jest częstym problemem w domach, a kamień pojawiający się wraz z nią często przyczynia się do awarii instalacji i właśnie dlatego coraz częściej zmiękcza się wodę.
Jak działa zmiękczanie wody?
Zmiękczacze wody można zainstalować w domu rodzinnym, wielorodzinnym, a także w mieszkaniu. Konieczne jest jednak podłączenie urządzenia do systemu zimnej wody. Warto wymienić kilka zalet, jakie niesieza sobą zmiękczanie wody. Przede wszystkim taka woda jest zdrowa i ma korzystny wpływ na ludzką skórę oraz włosy – w przeciwieństwie do twardej wody, która powoduje podrażnienia i przesuszanie. Zmiękczacz wody posiada specjalne złoże jonowymienne, które jest naładowane jonami sodu. Działa to tak, że wapń i magnez, które przyczyniają się do twardości wody, są zmieniane na sód, a dzięki temu woda staje się miękka, a jednocześnie nie jest pozbawiona wszystkich minerałów, jak to się dzieje w przypadku demineralizacji. Domowa stacja uzdatniania wody pozwala na to, aby do domowników docierała miękka, wzbogacona o jony sodu woda, która jest o wiele zdrowsza niż woda o wysokiej zawartości soli wapnia i magnezu.
Jakie korzyści wiążą się z miękką wodą?
Przede wszystkim to mniejsze koszty ogrzewania, co bezpośrednio łączy się z tym, że miękka woda zmniejsza ryzyko pojawienia się tzw. kamienia kotłowego, który niszczy urządzenia grzewcze i powoduje spadek ich wydajności. Miękka woda sprawia również, że naczynia w niej myte nie mają brzydkich zacieków oraz są błyszczące. Dodatkowo ten rodzaj wody nie podrażnia ani nie przesusza skóry. Warto także zaznaczyć, że wanna, kabina prysznicowa czy inne wyposażenie łazienki lub kuchni chronione są przed osadzaniem kamienia, co często pojawia się przy twardej wodzie. Ponadto miękka woda nie przyczynia się do psucia urządzeń AGD i rur wodociągowych, co w przypadku awarii może być bardzo kosztowne. Mimo że zmiękczanie wody jest wskazane, to nie zaleca się jej całkowitego zmiękczania. Tłumaczy się to tym, że wraz z twardą wodą dostarcza się do organizmu potrzebnych minerałów (wapń i magnez), a więc nie powinna być ona zupełnie pozbawiona tych pierwiastków.
Zmiękczanie wody niesie za sobą wiele korzyści, ponieważ zmiękczona woda jest przede wszystkim zdrowsza dla domowników, a poza tym obniża koszty eksploatacji sprzętów domowych. Poza tym wymienione wcześniej korzyści, jakie wiążą się z miękką wodą, świadczą o tym, że warto zadbać o to, żeby woda w domu była miękka.