Zamknij

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności ?

Jak zadbać o dobrą jakość wody w domu?

16.09.21r.


Jak zadbać o dobrą jakość wody w domu?

Woda jest kluczowym źródłem życia na Ziemi – potrzebują jej nie tylko ludzie, ale również zwierzęta i rośliny. Prawidłowo nawodniony organizm lepiej funkcjonuje, a badania potwierdzają, że człowiek powinien pić od 1 do 3 l wody dziennie. To właśnie dlatego tak ważna jest jej jakość

Metody na dobrą jakościowo wodę

stacja uzdatniania wodyDobra jakość wody jest ważna nie tylko w przypadku picia jej prosto z kranu, ale także w kwestii dbania o stan armatury i wszelkich sprzętów sanitarnych. Dlatego tak często stosuje się odpowiednie filtry do wody. Mogą się one od siebie różnić ceną i wydajnością, a także budową. Najczęściej dobiera się filtr pod bieżący problem. W niektórych przypadkach konieczne jest badanie wody – będzie ono szczególnie wskazane, gdy woda ma inny kolor niż zazwyczaj lub przykro pachnie. Niepokój mogą wzbudzić także białe osady na armaturze oraz rdzawe ślady. Jedną z metod oczyszczania wody jest odwrócona osmoza. W tym procesie usuwa się wszelkie zanieczyszczenia, nawet te najmniejsze, a w tym również bakterie i wirusy. Warto zaznaczyć, że przez membranę osmotyczną przepływa niemalże czysta woda, bo samej redukcji jest poddawane aż od 90 do 98% zanieczyszczeń. Natomiast w przypadku nadmiernych ilości związków żelaza zaleca się odżelazianie wody. Jest to jeden ze sposobów na uzdatnianie – cały proces polega na tym, żeby zamienić rozpuszczone związki żelaza w formy trudno rozpuszczalne

Dlaczego warto zainwestować w stację uzdatniania wody

Prawidłowe uzdatnianie wody zapewnia domownikom dostęp do wysoko jakościowej wody. Z podjęciem takiej decyzji wiąże się jednak przede wszystkim wybór odpowiedniej stacji do uzdatniania wody. Warto zwrócić uwagę na to, żeby taka konstrukcja miała dobrą wydajność, a także szybko i jak najlepiej oczyszczała dużą ilość wody. Domowa stacja uzdatniania wody powinna być wybrana na podstawie przeprowadzonych badań fizyko- chemicznych wody. Tylko wtedy możliwe jest odpowiednie dopasowanie stacji do potrzeb rodziny. Poza tym konstrukcja ta nie tylko poprawia jakość wody, ale również polepsza jej smak i wygląd. Podstawowe stacje powszechnie dostępne to odżelaziacz wody i odmanganiacz. Inny ich rodzaj to zmiękczacze – są one używane w przypadku problemu z twardością wody. Dodatkowo tego typu konstrukcje montuje się przede wszystkim tam, gdzie jest główny zawór wody np. w garażu lub kotłowni. Dzięki zainstalowanej stacji do uzdatniania wody każdy z domowników będzie mógł pić wodę prosto z kranu, nie martwiąc się o swoje zdrowie.

Warto zadbać o jakość pitej przez domowników wody – ale troska nie powinna pojawić się tylko i wyłącznie z tego powodu, ponieważ woda z np. nadmierną ilością żelaza może przyczyniać się do psucia rur i instalacji sanitarnych, co wiąże się z niechcianymi kosztami.