Zamknij

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności ?

Co warto wiedzieć o domowej stacji uzdatniania wody?

15.09.21r.


Co warto wiedzieć o domowej stacji uzdatniania wody?

Osiągnięcie wysokiej jakości wody, która będzie zgodna ze wszelkimi obowiązującymi normami, jest możliwe przy instalacji stacji do uzdatniania wody. Urządzenie to nie tylko jest rozwiązaniem problemu z twardą wodą, ale również z obecnością w niej wysokiego stężenia żelaza lub manganu.

Jak działa stacja uzdatniania wody?stacja uzdatniania wody

Odpowiednia jakość wody wpływa nie tylko na zdrowie domowników, ale również na używane sprzęty. Są to przede wszystkim instalacje, które mają ciągły kontakt z wodą np. rury i krany. Najczęściej problemem jest twarda woda – dzieje się tak, ponieważ jest w niej za dużo soli wapnia i magnezu. Taka woda ma również zły smak i przykry zapach. Niezależnie jednak od źródła wody (czy jest ona wodociągowa, czy pobierana ze studni) wymaga uzdatniania. Stacja uzdatniania wody może więc zaradzić problemowi twardej wody. Obecnie na rynku takie urządzenia łączą w sobie więcej niż jedną funkcję – mogą np. zmiękczać i filtrować wodę. Wyposażone są więc nie tylko w żywicę jonowymienną, ale także w węgiel aktywny. Działa to w następujący sposób: woda jest najpierw filtrowana węglem aktywnym, który ma za zadanie usunąć związki chloru, które zmieniają smak oraz zapach wody. Potem woda przepływa przez żywicę jonowymienną, a w ten sposób zostaje ona zmiękczona. Jak można zauważyć, jest to bardzo efektywny sposób na to, aby cieszyć się wysoką jakością wody. Dodatkowo stacja zastępuje dwa osobne urządzenia i skupia różne funkcje w jednej maszynie, co niweluje wybór pomiędzy miękką a czystą wodą.

Zalety domowej stacji uzdatniania wody

Dzięki takiej instalacji woda staje się miękka, a wszelkie badania potwierdzają, że to właśnie taka woda znacznie przedłuża żywotność urządzeń domowych i rur wodociągowych. Kamień kotłowy – który pojawia się wraz z twardą wodą – jest główną przyczyną strat energii cieplnej. Jest to związane ze znacznym zwiększeniem kosztów ogrzewania, a poza tym kamień ten może powodować awarię instalacji, korozję pod osadami, jak również zmniejszenie i niestabilność przepływu. Można temu zapobiec poprzez używanie zmiękczaczy wody lub jej demineralizację. Kolejną zaletą jest to, że stacja uzdatniania przyczynia się do ochrony armatury przed osadem, który zostawia po sobie widoczne białe ślady. Do pozbycia się osadu należy użyć specjalnych detergentów – dzięki miękkiej wodzie można zmniejszyć ich wykorzystanie aż o 60%, co korzystnie wpływa na środowisko. Widoczną różnicę można także zauważyć w trakcie prania, ponieważ ubrania płukane w miękkiej wodzie są zdecydowanie delikatniejsze w dotyku. Poza tym przy twardej wodzie ludzka skóra znacznie się wysusza i podrażnia, a domowa stacja uzdatniania wody temu zapobiega.

Dobrej jakości woda powinna być kluczową kwestią w każdym domu. Jej stan oddziałuje nie tylko na zdrowie domowników, ale również na wszelkie sprzęty i instalacje. Obecnie dostęp do urządzeń, które zapewniają miękką, czystą i zdrową wodę jest bardzo łatwy, a z pomocą profesjonalistów można dobrać odpowiednią instalację do potrzeb.